Historia

Chór Mieszany Katedry Wawelskiej powstał z inicjatywy Ks. Kard. Stanisława Dziwisza, który w dniu swojego ingresu do katedry 1 kwietnia 2006 roku zwrócił uwagę na potrzebę odnowienia tradycji muzycznej w tej świątyni i polecił ks. Robertowi Tyrale powołać do istnienia chór mieszany, obok już istniejącego chóru męskiego.

Pierwszy występ Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej odbył się w niedzielę 26. listopada 2006 roku w Krakowie w ramach II Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej. Odtąd zespół śpiewa w katedrze podczas niedzielnych i świątecznych Mszy, a także bierze udział w Koncertach Katedralnych. Chór uczestniczył również w cyklach koncertowych takich jak Muzyczne wieczory na Salwatorze, Koncerty Albertyńskie, Koncerty z Janem Pawłem II oraz Koncerty u św. Marcina, organizowane przez Polskie Towarzystwo Bachowskie.

W grudniu 2006 roku chór reprezentował Polską Federację Pueri Cantores podczas festiwalu chórów krajów Unii Europejskiej, który odbył się w Strasburgu. Występował też na katowickim festiwalu Silesia Film w maju 2007 roku, wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Chórem Kantorei Sankt Barbara oraz Chórem Mariańskim, wykonując muzykę Abla Korzeniowskiego do filmu Metropolis. Trzykrotnie (w roku 2008, 2009 i 2010) inaugurował Międzynarodowy Festiwal Organowy w Zakopanem. W roku 2008 chór zwyciężył w VIII Ogólnopolskim Konkursie Caecilianum 2008, zostając laureatem I nagrody oraz zdobywając Puchar Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. W marcu 2009 zdobył Grand Prix VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej – ŻORY 2009. Występował także podczas koncertu inaugurującego XX Międzynarodową Dekadę Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie. We wrześniu 2009 zespół brał udział w spektaklu Tryptyk Stanisławowy, wykonanym dwukrotnie w Katedrze na Wawelu w ramach festiwalu Słowacki 2009 – Dramat Narodów.

W kwietniu 2010 Chór Mieszany Katedry Wawelskiej reprezentował Polskę na 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Loreto. W tym samym roku wraz z chórem Psalmodia śpiewał podczas uroczystości pogrzebowej pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w Katedrze na Wawelu. W maju 2010 Chór zajął pierwsze miejsce w kategorii „Chóry mieszane” na 5. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cantate Domino w Krakowie. W czerwcu 2010 otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Muzyka sakralna” na Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym.

Chór koncertował także z Operą Krakowską, wykonując Mszę Koronacyjną W.A. Mozarta w czerwcu 2010 w  Niepołomicach (z okazji jubileuszu 700. rocznicy urodzin ostatniego z rodu Piastów – Kazimierza III Wielkiego) i w lipcu 2010 w Kopalni Soli w Wieliczce (w ramach 14. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej). Kolejny projekt zrealizowany z zespołami Opery obejmował wykonanie Requiem G. Verdiego: w październiku 2010 i w kwietniu 2011 w Operze Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka, a następnie w październiku 2011 w kościele pw. Chrystusa Króla w Sanoku pod kierunkiem Warcisława Kunca oraz w Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva, a także w marcu 2012 pod batutą Warcisława Kunca.

W maju 2012 Chór Mieszany Katedry Wawelskiej uczestniczył w koncercie z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie, otwierającym XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater. We wrześniu 2012 zespół wziął udział w koncercie z utworami Abla Korzeniowskiego w Filharmonii Krakowskiej, wspólnie z Chórem i Orkiestrą FK.

Chór regularnie współpracuje z Akademią Muzyczną w Krakowie. W kwietniu 2013 wraz z Chórem i Orkiestrą AM wykonał War Requiem B. Brittena pod dyrekcją Colina Mettersa w Kościele św. Katarzyny w Krakowie. W listopadzie 2013 w ramach obchodów jubileuszu 80. Urodzin Krzysztofa Pendereckiego połączone zespoły wykonały w Filharmonii Krakowskiej utwór jubilata Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii pod batutą Macieja Tworka. W kwietniu 2014 Chór Mieszany Katedry Wawelskiej ponownie wystąpił z Orkiestrą AM, prezentując pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego Misa a Buenos Aires M. Palmeriego.

W marcu 2015 chór wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej wziął udział w projekcji filmu Metropolis Fritza Langa w ICE Kraków, wykonując na żywo muzykę napisaną przez Abla Korzeniowskiego. W maju 2015 zespół współpracował z Big Bandem Akademii Muzycznej w Krakowie podczas realizacji koncertu z utworami sakralnymi Duke’a Ellingtona.

W maju 2016 chór wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej uczestniczył w prawykonaniu utworu Canticum Canticorum Mohammada Hadiego Ayanboda w Filharmonii Krakowskiej w ramach cyklu Jeszcze Polska Muzyka. W lipcu 2016 r. chór wystąpił na Węgrzech z okazji XXIV Festiwalu w Vác. W tym samym miesiącu zespół śpiewał na Wawelu podczas wizyty Papieża Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży.